Türkiye 2017 yılına yeni yatırım teşvikleriyle başladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yatırımcıya Vatandaşlık Hakkı” düzenlemesinin fikir babası ise Perpa Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü. Başkan Yümlü, hazırladığı “Yatırımcıya Vatandaşlık Hakkı” projesini 1998 yılında bir basın açıklaması ile kamuoyuna ve dönemin hükümetine sunmuştu.

Başkan Yümlü’nün projesi, 2003 yılında Eski Cumhurbaşkanlarımızdan Abdullah Gül’ün başbakanlığı döneminde, “20 Bin Dolara TC Vatandaşlığı” adı altında Davos’ta ele alındı.

Fikir babası Başkan Yümlü olan proje tekrar gündeme gelince birçok gazete ve televizyon kanalı 2003 yılında Yümlü ile görüşme talep etti. Yümlü basına yaptığı açıklamada: “Şu anda 20 bin Dolar’a vatandaşlık satışından bahsediyorlar. Projem hükümete yanlış tanıtılmış. Ben Türkiye’ye en az 50 bin Dolar yatırım yapan iş adamlarına vatandaşlık verilmesini kastetmiştim. Türkiye Pasaportu 20 bin Dolar gibi ucuz bir fiyata satılamaz” diye konuşmuştu.

Yümlü: “Vatandaşlık verme yabancı sermayeyi en iyi özendirme şeklidir. Türkiye’ye girmesi gereken yabancı sermaye miktarını minimum 50 bin dolar kabul edersin ve bu yatırımı yapana vatandaşlık verirsin. Rakam düşük olduğu için çok vatandaşlık veririz ve birçok ülkede lobi yapacak kitle de kendiliğinden oluşur. Nijerya’nın kaçakçıları gelir diye korkmanın anlamı yok. Dünyanın her yerinde vatandaşlık bir incelemeye tabidir. Bunu zaten ABD, Kanada böyle yapıyor” demişti.

2017 yılı Ocak ayında Perpa Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü’nün 1998 yılında sunduğu proje kanunlaştı. Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin, “Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması, başvuru için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler” başlıklı 20. maddesi değişti.

Yönetmeliğe göre, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilecek. En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan yabancılar, Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşı olabilecek. Ayrıca; en az 100 kişilik istihdam oluşturan, en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı Türkiye’deki bankalara yatıran ve en az 3 milyon dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilebilecek.

Başkan Yümlü gecekonduların ıslah edilmesi, tarım politikası düzenleme fikirleri, hapishanelerin özelleştirilmesi gibi birçok farklı projesiyle basının ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

BAŞKAN YÜMLÜ’NÜN “YATIRIMCIYA VATANDAŞLIK HAKKI” PROJESİ KANUNLAŞTI