GECEKONDULARIN ISLAH EDİLMESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM, İSTANBUL ULAŞIM ve SU PROJESİ

Günümüzde İstanbul’da gerçekleşmekte olan gecekondu ıslahı ve kentsel dönüşüm projesi doksanlı yıllarda Başkan Yümlü tarafından projelendirilerek dönemin başbakanı Tansu Çiller’e sunuldu. İstanbul’un kalabalık bir şehir olduğunu istihdam, su ve ulaşım sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Yümlü, deprem gerçeğine ve gecekondu ıslahına da değindi.

Projenin Detayları

Yümlü 1995 yılında verdiği bir röportajda gecekondu sorunu ile ilgili olarak: “Öncelikle kadastro sorunu çözülmeli. Bir uydu kiralayıp uzay fotoğrafları ile İstanbul’dan başlayarak Tekirdağ, Adapazarı’na kadar kadastro çıkarılmalı. Şehir devamlı dışa doğru büyüyor. Böyle giderse Tekirdağ Adapazarı çizgisine kadar devlet arazileri yağma edilecek. Bu şehirlerin mülki idareleri ile iş birliği yapılıp buradaki kadastro belirlenmeli. Belirlenen bölgeleri devlet yapacağı yollarla İstanbul’a bağlayacak. Yol yapıldıktan sonra şehirleşme planları oluşturulacak. Bu yollar, TEM’e bağlanarak oluşturulacak viyadüklerle planlı şehir projelerine yer ayrılabilir. İstanbul’un 250 bin konut açığı var ve bu açık kapatılırsa gecekondulaşma da engellenir. Bunun yapılması da en az 20 yıl alır. Bu sorunu çözmek için önce İstanbul – Tekirdağ arası kış aylarında da kullanıma açılacak. İnsanların daha güzel olan yazlıklarında oturması, buradaki ulaşımın çözümlenmesi ile kendiliğinden sağlanacak. Gerekirse İstanbul – Tekidağ arasında raylı sisteme gidilecek. Yeni imar planları da bilahare yapılacak. Gebze – Tekirdağ arasındaki tüm alan parsellenerek kullanıma açılırsa 1 milyon parsel üretilebilir”.

Başkan Yümlü, vaktinde yapılmış olan 2 – 3 şeritli yolların İstanbul ulaşımı için yeterli olmadığını, yeraltı ulaşımına önem verilmesi gerektiğini uzun yıllar önce belirtti.

Yümlü: “Ulaşımı rahatlatmak için İstanbul’un çok geniş şeritli yollara ihtiyacı var. Su da önemli bir sorun. Gelecekte karasal iklim nedeniyle bu sorun daha da büyüyecek. Bizim denize dökecek suyumuz yok. Melen Çayı kaliteli bir su. İstanbul’a kadar taşınmalı. İstanbul’da yağışlar çok olduğu için sorun yokmuş gibi görünüyor ancak gelecekte karşılaşacağımız sorun için bugünden önlem almak durumundayız” dedi.

Visited 1 times, 1 visit(s) today