PERPA, Global Dünya Ticaretinin Önemli Bir Aktörü Olacak...

“Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılı olamaz!”

1980’lerde İstanbul’da artan ulaşım sorunu, su ve hava kirliliği, Karaköy Limanı, Perşembe Pazarını da kapsayan bölgenin turizm alanı haline getirilecek olması sebebiyle Perşembe Pazarı’nın kaldırılmasına karar verildi. Bunun üzerine Perşembe Pazarlı iş adamları (Mithat YÜMLÜ, Ünal MISIRLIOĞLU, Viktor BALİ, Mete ALATON, Nurettin SARUHANOĞLU, Osman ARPACI, Ahmet ÇETİNER, İsak ADATO, Ahmet TELLİ) Perpa Yapı Kooperatifi’ni kurdu. Perşembe Pazarı’nı uygun bir lokasyona taşıyabilmek için harekete geçtiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Perpa Yapı Kooperatifi Kurucular Kurulu arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda Kurucular Kurulu çok büyük bir başarıya imza attı. O dönemde bütün ticaret merkezleri şehrin dışına taşınırken, Perpa Kooperatifi Kurucular Kurulu, Şişli Okmeydanı gibi şehrin göbeğinde bir lokasyonda Perpa Ticaret Merkezi’nin kurulması onayını aldı. Böylece Perpa Yapı Kooperatifi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında 29 Temmuz 1986’da bir sözleşme yapıldı. Şişli Okmeydanı’nda 108.526 m2 arsa, kat karşılığı inşaat yapmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından Perpa Yapı Kooperatifi’ne verildi.

PERPA, 1989 yılında dönemin başbakanı merhum Turgut Özal’ın açılışını yapmasının ardından faaliyete geçti. PERPA’da yaşam Kasım 1990’da başladı.

Projenin Detayları

PERPA 45 bin metre kare alan üzerine oturmuş 669 bin metre karelik bir binadır. İçerisinde 13 kat, 38 km yol, 36 asansör, 24 yürüyen merdiven vardır. Yıllar içerisinde gelişen PERPA’da 5 bin firma, 25 bin çalışan bulunur. Günde ortalama 40 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Bugün İstanbul’un ve Türkiye’nin bir gurur abidesi olarak yükselen PERPA, doğal bir fuar alanıdır. Mekanik, hırdavat, elektrik, elektronik ve yan branşlarının dışında medikal, tekstil, tarım gibi birçok farklı sektör PERPA’da bir arada yer alır. Bu durum müşterilere piyasa araştırması yapma imkanı verir ve müşterilerin aradığını bulmasını da kolaylaştırır.

PERPA`NIN BİR KAPISINDAN GİRİP DİĞERİNDEN ÇIKTIĞINIZDA BİR FABRİKAYI BÜTÜN AKSAMLARI İLE KURABİLMEK MÜMKÜNDÜR.

PERPA ekonomimize katkı bakımından önemli bir rol oynar. 50 ilin ticaretinin toplamından daha büyük kapasiteye sahiptir. İstanbul’da ödenen verginin %18’lik kısmı PERPA’dan sağlanır.

Okmeydanı Şişli’de bulunan dev ticaret merkezi PERPA, ulaşım rahatlığıyla sadece yurt içinde değil yurt dışında da öncü niteliktedir. PERPA, Atatürk Havaalanı’na 20, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 10, Gebze’ye 30, Taksim’e 10 dakika uzaklıktadır. Perpa’nın TEM Devlet Karayolu ile bağlantısı vardır. Toplu taşıma araçlarıyla İstanbul’un her yerinden rahatça ulaşılabilecek olan PERPA, önünden geçen metrobüs hattının durağına da adını vermiştir.

Visited 35 times, 1 visit(s) today